Vyhledávání

Kontakt


Raisova 96, Starý Plzenec
bývalá ZŠ, boční vchod u kostela

+420 739 988 107

2019

Novoroční protahování 5. 1. 2019

Jako každý rok, tak i tento jsme se sešli krátce po Silvestru a zahájili nový rok sportovně. Zázemí nám poskytla zdejší sokolovna. Na začátek jsme se řádně zahřáli a protáhli a pustili se do různého hraní a soutěžení (například dračí ocásky, aktivity s kobercoběžkami, vybíjená s velkými míči, roboti a další). Naší tradicí, která nesmí chybět, je opičí dráha, ve které se utkávají všechny kategorie – světlušky, vlčata, skauti/skautky i vedoucí. Nechybí ani slavnostní vyhlášení. První místo mezi světluškami získala Terka H., druhé Lucinka Š. a třetí Andrejka N. Nejrychlejším vlčetem byl Tedík T., v zápětí Daník N. a o pár vteřin více měl Štěpán M. V kategorii starších S/S to bylo velmi napínavé a mnohé rozhodly druhé pokusy, na nejvyšším stupni vítězů ale nakonec byla dívka – Kápézetka P., těsně za ní Vačka V. a na třetí místo doběhl Tom N. Dráhy se zúčastnili i vedoucí, nejrychlejšími byl Chrnka a Taxík. Sportování nás bavilo a užili jsme si spoustu legrace. Přejeme všem v novém roce mnoho radostných zážitků a radosti z pohybu.

 

Za Vlky do Srní

- tak zněl náš plán v sobotu 19. ledna. Vyrazili jsme ráno vlakem ze Starého Plzence směr Sušice a poté autobusem až do Srní. Když jsme přijeli do cíle, starší z nás se vydali prozkoumat blízké okolí na běžkách. Světlušky a Vlčata vyrazili do návštěvnického centra s vlčím výběhem. Po krátké lesní cestě jsme dorazili na lávku, která procházela údolím, kde pobíhalo celkem čtrnáct vlků. Naskytl se nám krásný pohled na divoké vlky v zasněžené krajině. A protože sněhu bylo v okolí opravdu hodně, využili jsme to na blízkém kopci. Děti neváhaly, nasedlyna boby nebo lopaty a pořádně se sklouzly. Všichni jsme si tuto prosluněnou sobotu velice užili!

 

Po krásách Tachova

Druhý únorový víkend jsme se vydali nadýchat trochu táborové atmosféry. Okolí tábořiště, včetně zříceniny hradu Přimda, je nám již známé, a tak jsme se zatoulali do centra této oblasti, Tachova. Ubytovaní jsme byli v nádherné klubovně na okraji města. Cesta tam nebyla sice krátká, ale s partou kamarádů rychle utekla. Výprava byla plná her, některé nám zamotaly hlavy, jiné zas prověřily znalosti v šifrách, uzlech, ale i vzájemnou spolupráci, rychlost a paměť. A co by to bylo za výpravu bez výletu? Ten náš začal prohlídkou městských hradeb a Knížecí alejí jsme došli až k jízdárně ve Světcích. Další zastávkou byla zřícenina kláštera Paulánů. A nesmíme zapomenout na rozhlednu s nádherným zasněženým výhledem, který náš výlet zakončil.

 

Staroplzenečtí skauti na výletě ve Stříbře

V druhém březnovém víkendu jsme se vydali objevovat krásy Stříbra. V sobotu ráno jsme měli sraz na nádraží ve Starém Plzenci. Cesta vlakem byla příjemná jako všechny cesty se skautem. Vlakem jsme dojeli do Pňovan, odkud jsme šli směrem na Stříbro. První zastávka byla ve Vranově, kde jsme se občerstvili a načerpali síly. Poté jsme pokračovali v cestě. Další přestávku jsme si udělali kousek od Stříbra, kde jsme rozdělali oheň, na kterém jsme si opekli, co si kdo donesl (například buřty). Jako správní skauti jsme poté oheň uhasili a vydali se na poslední etapu našeho výletu, který jsme završili ve Stříbře. Celkem jsme ušli cca 15 kilometrů. Ze Stříbrského nádraží jsme se vydali zpátky domů do Starého Plzence. Celou cestu jsme hráli různé hry. Sobotu jsme si všichni i přes nepřízeň počasí báječně užili a již se těšíme na další výlet za krásami Plzeňského kraje.

 

V rytmu skauta

Dne 15.3.2019 se vedoucí oddílu oblékli do gala a vydali se na Opravdu skautský ples, který se konal v Sokolovně Bolevec a jehož pořadatelem byla Okresní rada Junáka Plzeň - město. Součástí bohatého programu bylo již tradiční a nutno říci, že velmi zdařilé předtančení v podání členů našeho střediska Střela. O choreografii a nácviky se postarala naše členka Áda. Po většinu večera se tančilo a koho už bolely nohy, mohl si u stolu zahrát piškvorky nebo využít fotokoutek.

 

Vůdcovské setkání


Poslední březnový víkend patřil každoročnímu setkání vedoucích z našeho střediska Střela. Letos se nás sešla pouze hrstka, a to v Prusinách u Nebílov, kde nám zázemí zapůjčilo občanské sdružení Ametyst. Čas jsme zaplnili různými debatami, předáváním zkušeností, hodováním a prosluněnou procházkou po okolí.
 
 
Ukliďme svět, ukliďme Česko
8. dubna jsme se s oddílem rádi zapojili do celorepublikového úklidu pod záštitou MěÚ Starý Plzenec. Pozitivní je, že se nás sešlo bezmála 25 dětí či vedoucích, přestože se jednalo o pracovní akci. Společně jsme se postarali o úklid části Malé Strany a na závěr poseděli u ohýnku. Velkým zklamáním pro nás však byl návrat z akce, kdy jsme v námi uklizených místech objevovali již nové odpadky!
 
 
Svojsíkův závod
V 9:00 odstartovalo okresní kolo Svojsíkova závodu, ve kterém statečně bojovalo 34 skautských družin z Plzně. Za náš oddíl se závodu zúčastnily družiny Tygřic a Lvíčat, obě v dívčí kategorii. Během závodu byla pro účastníky připravena jak řada nelehkých úkolů, kde družina musela prokázat schopnost fungovat jako tým, tak mnoho zkoušek pro jednotlivce jako třeba otužování v Košuteckém rybníce, ověření schopnosti komunikace s mobilním telefonem nebo znalost historie. Jednotlivá stanoviště byla rozmístěna po celé Plzni, a tak jsme museli k přepravě využívat MHD, což bylo na skautský závod sice neobvyklé, nicméně pro všechny to bylo příjemné zpestření. Když jsme dorazili do cíle, Skautského údolí na Borech, dokončili jsme zde ještě několik posledních stanovišť a už zbývalo jen počkat na vyhlášení. Za velkou snahu a rychlost si naše družina Tygřic ve velké konkurenci vybojovala první místo s možností postupu do krajského kola a družina Lvíčat obsadila pěkné dvanácté místo.
 

Návštěva hasičů v Tlučné
Zatímco vedoucí a starší skauti se účastnili Svojsíkova závodu, vlčata a světlušky se vydali na výlet do Tlučné. Naše cesta vedla lesem z Vejprnic, přes tzv. ,,haldu“ nad Tlučnou, až do místní hasičské zbrojnice. Zde si pro nás hasiči připravili ukázku techniky a vybavení, představili nám nový výjezdový systém, nechali nás závodit se džberovkami atd. Největší atrakcí ovšem byla vzduchová sedačka řidiče na cisterně Tatra.