Vyhledávání

Kontakt


Raisova 96, Starý Plzenec
bývalá ZŠ, boční vchod u kostela

+420 739 988 107

2019

Novoroční protahování 5. 1. 2019

Jako každý rok, tak i tento jsme se sešli krátce po Silvestru a zahájili nový rok sportovně. Zázemí nám poskytla zdejší sokolovna. Na začátek jsme se řádně zahřáli a protáhli a pustili se do různého hraní a soutěžení (například dračí ocásky, aktivity s kobercoběžkami, vybíjená s velkými míči, roboti a další). Naší tradicí, která nesmí chybět, je opičí dráha, ve které se utkávají všechny kategorie – světlušky, vlčata, skauti/skautky i vedoucí. Nechybí ani slavnostní vyhlášení. První místo mezi světluškami získala Terka H., druhé Lucinka Š. a třetí Andrejka N. Nejrychlejším vlčetem byl Tedík T., v zápětí Daník N. a o pár vteřin více měl Štěpán M. V kategorii starších S/S to bylo velmi napínavé a mnohé rozhodly druhé pokusy, na nejvyšším stupni vítězů ale nakonec byla dívka – Kápézetka P., těsně za ní Vačka V. a na třetí místo doběhl Tom N. Dráhy se zúčastnili i vedoucí, nejrychlejšími byl Chrnka a Taxík. Sportování nás bavilo a užili jsme si spoustu legrace. Přejeme všem v novém roce mnoho radostných zážitků a radosti z pohybu.

 

Za Vlky do Srní

- tak zněl náš plán v sobotu 19. ledna. Vyrazili jsme ráno vlakem ze Starého Plzence směr Sušice a poté autobusem až do Srní. Když jsme přijeli do cíle, starší z nás se vydali prozkoumat blízké okolí na běžkách. Světlušky a Vlčata vyrazili do návštěvnického centra s vlčím výběhem. Po krátké lesní cestě jsme dorazili na lávku, která procházela údolím, kde pobíhalo celkem čtrnáct vlků. Naskytl se nám krásný pohled na divoké vlky v zasněžené krajině. A protože sněhu bylo v okolí opravdu hodně, využili jsme to na blízkém kopci. Děti neváhaly, nasedlyna boby nebo lopaty a pořádně se sklouzly. Všichni jsme si tuto prosluněnou sobotu velice užili!

 

Po krásách Tachova

Druhý únorový víkend jsme se vydali nadýchat trochu táborové atmosféry. Okolí tábořiště, včetně zříceniny hradu Přimda, je nám již známé, a tak jsme se zatoulali do centra této oblasti, Tachova. Ubytovaní jsme byli v nádherné klubovně na okraji města. Cesta tam nebyla sice krátká, ale s partou kamarádů rychle utekla. Výprava byla plná her, některé nám zamotaly hlavy, jiné zas prověřily znalosti v šifrách, uzlech, ale i vzájemnou spolupráci, rychlost a paměť. A co by to bylo za výpravu bez výletu? Ten náš začal prohlídkou městských hradeb a Knížecí alejí jsme došli až k jízdárně ve Světcích. Další zastávkou byla zřícenina kláštera Paulánů. A nesmíme zapomenout na rozhlednu s nádherným zasněženým výhledem, který náš výlet zakončil.

 

Staroplzenečtí skauti na výletě ve Stříbře

V druhém březnovém víkendu jsme se vydali objevovat krásy Stříbra. V sobotu ráno jsme měli sraz na nádraží ve Starém Plzenci. Cesta vlakem byla příjemná jako všechny cesty se skautem. Vlakem jsme dojeli do Pňovan, odkud jsme šli směrem na Stříbro. První zastávka byla ve Vranově, kde jsme se občerstvili a načerpali síly. Poté jsme pokračovali v cestě. Další přestávku jsme si udělali kousek od Stříbra, kde jsme rozdělali oheň, na kterém jsme si opekli, co si kdo donesl (například buřty). Jako správní skauti jsme poté oheň uhasili a vydali se na poslední etapu našeho výletu, který jsme završili ve Stříbře. Celkem jsme ušli cca 15 kilometrů. Ze Stříbrského nádraží jsme se vydali zpátky domů do Starého Plzence. Celou cestu jsme hráli různé hry. Sobotu jsme si všichni i přes nepřízeň počasí báječně užili a již se těšíme na další výlet za krásami Plzeňského kraje.

 

V rytmu skauta

Dne 15.3.2019 se vedoucí oddílu oblékli do gala a vydali se na Opravdu skautský ples, který se konal v Sokolovně Bolevec a jehož pořadatelem byla Okresní rada Junáka Plzeň - město. Součástí bohatého programu bylo již tradiční a nutno říci, že velmi zdařilé předtančení v podání členů našeho střediska Střela. O choreografii a nácviky se postarala naše členka Áda. Po většinu večera se tančilo a koho už bolely nohy, mohl si u stolu zahrát piškvorky nebo využít fotokoutek.

 

Vůdcovské setkání


Poslední březnový víkend patřil každoročnímu setkání vedoucích z našeho střediska Střela. Letos se nás sešla pouze hrstka, a to v Prusinách u Nebílov, kde nám zázemí zapůjčilo občanské sdružení Ametyst. Čas jsme zaplnili různými debatami, předáváním zkušeností, hodováním a prosluněnou procházkou po okolí.
 
 
Ukliďme svět, ukliďme Česko
8. dubna jsme se s oddílem rádi zapojili do celorepublikového úklidu pod záštitou MěÚ Starý Plzenec. Pozitivní je, že se nás sešlo bezmála 25 dětí či vedoucích, přestože se jednalo o pracovní akci. Společně jsme se postarali o úklid části Malé Strany a na závěr poseděli u ohýnku. Velkým zklamáním pro nás však byl návrat z akce, kdy jsme v námi uklizených místech objevovali již nové odpadky!
 
 
Svojsíkův závod
V 9:00 odstartovalo okresní kolo Svojsíkova závodu, ve kterém statečně bojovalo 34 skautských družin z Plzně. Za náš oddíl se závodu zúčastnily družiny Tygřic a Lvíčat, obě v dívčí kategorii. Během závodu byla pro účastníky připravena jak řada nelehkých úkolů, kde družina musela prokázat schopnost fungovat jako tým, tak mnoho zkoušek pro jednotlivce jako třeba otužování v Košuteckém rybníce, ověření schopnosti komunikace s mobilním telefonem nebo znalost historie. Jednotlivá stanoviště byla rozmístěna po celé Plzni, a tak jsme museli k přepravě využívat MHD, což bylo na skautský závod sice neobvyklé, nicméně pro všechny to bylo příjemné zpestření. Když jsme dorazili do cíle, Skautského údolí na Borech, dokončili jsme zde ještě několik posledních stanovišť a už zbývalo jen počkat na vyhlášení. Za velkou snahu a rychlost si naše družina Tygřic ve velké konkurenci vybojovala první místo s možností postupu do krajského kola a družina Lvíčat obsadila pěkné dvanácté místo.
 

Návštěva hasičů v Tlučné
Zatímco vedoucí a starší skauti se účastnili Svojsíkova závodu, vlčata a světlušky se vydali na výlet do Tlučné. Naše cesta vedla lesem z Vejprnic, přes tzv. ,,haldu“ nad Tlučnou, až do místní hasičské zbrojnice. Zde si pro nás hasiči připravili ukázku techniky a vybavení, představili nám nový výjezdový systém, nechali nás závodit se džberovkami atd. Největší atrakcí ovšem byla vzduchová sedačka řidiče na cisterně Tatra.
 
Kralovická partie
Na konci dubna jsme se vypravili na víkendový výlet do Kralovic. Ubytovali nás místní skauti ve své klubovně. Společně jsme tak prožili pěkné dny plné smíchu,
přírody a hlavně her. Nebudete tomu věřit, ale záhadným kouzlem jsme se hned v pátek večer ocitli v deskové hře. Našim úkolem bylo najít utržené kousky vzácného obrazu, obraz uchránit před zloději a samozřejmě se dostat ze hry ven. A jak to dopadlo? Nebojte se, všichni jsme se vrátili domů v pořádku.
 
Výšlap na Křížový vrch, tentokrát s „novými členy“
Milí čtenáři, o víkendu 18. 5. se náš oddíl rozrostl o několik dalších členů, ovšem jen na jeden den. Přizvali jsme totiž na náš jednodenní výlet i rodiče! Společně v počtu 30 lidí (15 dětí a 15 dospělých) jsme vyrazili ze Stoda na vyhlídku Křížový vrch až do Chotěšova, kde jsme měli možnost vidět klášter i zevnitř. Cestou jsme hráli hry a opékali buřty. Rodiče tak měli možnost nahlédnout do našeho oddílu a zažít si na vlastní kůži něco z naší činnosti. Ohlasy rodičů, které se k nám dostaly, byly velmi pozitivní a dokonce padl návrh, abychom výlety pro rodiče pořádali častěji. Nu uvidíme, co naplánujeme na příští rok, každopádně se již rychle blíží prázdniny a s ním i tábor, který potřebuje hodně příprav. Moc se na něj těšíme a doufáme, že nám (nejen nám) bude přát v létě počasí. Tak zas příště. Krásné léto přeje celé Sluneční údolí.

 
Za svitu měsíce
Zásluhou špatného počasí se 5. ročník nočního pochodu skautů minulý rok ne uskutečnil. Letos jsme se proto rozhodli to napravit. Obnovená trasa zůstala
stejná, tedy zhruba 20 km, počínaje návsí ve Štěnovicích, pokračující lesem a podél řeky přes Čižice, Nebílovy, Losinou a konče na radyňské vyhlídce. Kvůli
promeškání autobusu jsme sice museli započít naše putování již před branami nákupního centra Olympie, ale našemu odhodlání to nijak neubralo. Obloha
se snažila vyžehlit si u nás svůj škraloup a celou noc nám na cestu svítil jasný měsíc v úplňku. Po spatření bledě červeného východu slunce nad Starým Plzencem už jsme si pak nemohli přát víc.
 
Světla, kamera, klapka!
Letos nemohl náš plzenecký oddíl chybět ani na zábavné skautské akci s názvem Divadelní odpoledne, která se konala 1. 6. v Českém
údolí v Plzni. Tam, kde jsme loni uspěli s vlastní verzí Cimrmanovy hry Záskok, převedli jsme letos svéráznou obdobu komické scénky s Jiřinou Bohdalovou - Učitelka Anežka Lídlová. V našem provedení se ovšem jednalo o princeznu Sněhurku, jež dává jakožto vysloužilá pohádková postava rozhovor pro televizi. Smích diváků a jejich aplaus na závěr myslím mluvil za vše.
 
Vandr do údolí Úterského potoka
V sobotu 8.6. jsme se vydali na poslední výpravu letošního skautského roku. V ranních hodinách jsme se sešli na zdejším nádraží. Vlakem jsme se přesunuli do Plzně a odsud jsme pokračovali dalším spojem do Bezdružic. Z Bezdružic jsme se už vydali po svých. Naší první zastávkou byla zřícenina hradu Falknštejn. Cestou jsme se kochali nádhernou přírodou, prošli pár bunkrů a na příjemnou chvilku si i ochladili nohy ve vodě. Cílem tohoto dne byl Gutštejn, který jsme důkladně prozkoumali. Večer došlo na vaření polévky a zbyl i čas na nějaké karetní hry. Na Gutštejnu jsme také přenocovali. Druhý den jsme vyrazili do Konstantinových lázní, ochutnali Prusíkův pramen a vychutnali si odměnu ve formě zmrzliny či palačinek. Následovala už jen cesta zpět.
 

Intercamp

5. června jsme se my, Tygřice s vedoucími Ádou a Honey, vydaly na Intercamp do Nizozemska. Vyrazily jsme ve středu večer a ve čtvrtek jsme se prošly po Amsterdamu. Ten večer jsme přespaly na půli cesty k Middachtenu ve skautském kempu a druhý den se vydaly přímo na akci, kde jsme setrvaly od pátku až do pondělí. Poznaly jsme se se spoustou lidí (paradoxně většinu z nich představovali jiní Češi) a popovídaly si francouzsky, německy i anglicky. Součástí byl také street food festival, kde jsme předvedly typické české buchty a utopence s tradičním českým chlebem. Další zážitek představovaly například tamní diskotéky. Z akce jsme si přivezly spoustu vzpomínek a známostí napříč Evropou a doufáme, že příště pojedeme zas.

Na vlnách

Poté, co jsme minulý tábor strávili studiem ve Škole čar a kouzel v Bradavicích, rozhodli jsme se letos trochu cestovat. A to ne jen tak po souši, jako to umí každý druhý. Stali jsme se totiž opravdovými mořeplavci a na korábu jsme brázdili širé vody neprobádaného světa. Celý příběh začal v jedné starodávné zapadlé putyce, kde jsme se seznámili s vysloužilým kapitánem jménem Leklá Ryba. Ten se nám svěřil se svým trápením kvůli nemocné dceři, pro kterou marně shání lék k uzdravení. Mělo se jednat o jakousi modrou růži, jež roste daleko na některém z neobjevených ostrovů za mořem. Přislíbili jsme kapitánovi pomoc a celé naše dobrodružství se mohlo naplno rozjet – tedy rozplout. První zastávku představoval ostrov s neobyčejným kmenem domorodců. Ti nás ujistili, že květinu mají, avšak vydají ji pouze výměnou za tajné ingredience, které pro ně máme najít. Naneštěstí se ukázalo, že těmi ingrediencemi je myšleno koření, z domorodců se vyklubali lidojedi a my se vmžiku dostali na jejich jídelníček. Nebýt důmyslného nápadu převést lidojedy na drůbeží maso, zle by to dopadlo. Na druhém ostrově nás přivítala jediná osoba – květinová strážkyně Aia. Ta naši růži skutečně měla a jako poděkování za zbavení jejího ostrova masožravek nám ji i vydala, nicméně bezprostředně poté na ostrov vnikli piráti a růži nám sebrali. Na třetím ostrově jsme se s nimi proto utkali v lítém souboji, za pomoci zvířecích obyvatel ostrova z říše hmyzu, ptactva i opic, a růži jsme nakonec pro kapitánovu dceru vybojovali. Tolik tedy k programové lince, které skvěle sekundovaly takové doplňky jako rozhledna a bazén v Tachově, azimutový běh v okolí tábora nebo snad i demonstrační ukázka první pomoci od profesionálního záchranáře, včetně příjezdu sanitky. Zlatým hřebem se potom jako každý rok stal závěrečný slavnostní oheň, při němž mezi nás po složení slibu vstoupili noví skauti, nové světlušky a nová vlčata.

Do Českého ráje…

Jako každý rok i letos náš rozpis akcí uzavíral oblíbený putovní tábor, který jsme si tentokrát coby novopečení vedoucí poprvé organizovali sami. A jaké jiné místo si pro tuto příležitost vybrat, než samotné srdce naší země – skalami obklopený Český ráj. Na jeho průzkum jsme měli pouhopouhých pět dní, což samozřejmě nemohlo stačit na projití všech tamních památek, tudíž jsme si předem vybrali ty, které nás osobně lákaly nejvíc. Můžeme se tak pochlubit fotografiemi z míst, jako je například turnovský zámek Hrubý Rohozec, skalní vyhlídka Hlavatice, hrad Valdštejn či rozhledna Kozákov. Dále pak jsme rovněž navštívili zámek Hrubou Skálu, hrady Vranov a Frýdštejn nebo také zříceninu Zbiroh. I přes tohle všechno si však většinu krásy pro sebe urvala ona zmiňovaná skalní města, ze kterých jsme měli tu čest poznat Hruboskalsko, Drábovnu a našeho favorita – Klokočské skály. Přístřeší nám během putování poskytovaly hned dva kempy, a to hruboskalské Sedmihorky a autokemp Ostrov v Malé Skále. Celý výlet pak uzavřel vydatný oběd v Železném Brodě, při kterém nejeden z nás zauvažoval nad tím, že se do Českého ráje určitě ještě podívá.